Zihinsel Engelli Çocuklarda Obezite

Zihinsel Engelli Çocuklarda Obezite

admin     03-10-21     Bedensel Engelliler, BİZİM DÜNYAMIZ, Engellilerle Sohbet, Zihinsel Engelli Çocuklar     Zihinsel Engelli Çocuklarda Obezite     1314 Defa Okundu

Çok sıklık ile bizlerin  karşılaşılan bir sağlık sorunu olması nedeni ile obezite hareketsizlikten ileri gelen önemli bir sağlık sorunudur.  Bu saplık sorunu nedeni yüzünden engelli olan bireyler hareketsiz oldukları için kilo almada çok elverişli olabilmektedirler.

Bu nedenle obezite olan kişiler hastalık alma riski ile karşı karşı dalar. Hastalık başında şeker hastalığı , Kolestrol ve tansiyon olasılıkları oldukça sıkça görülmektedir. Bu neden ile yediğimiz kaloriye dikkat etmek gerekir.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE

Dikkatsiz bir yemek yeme şekli obezite olma yolunu tetikler. Obezite olan engelli arkadaşlar hareket etme kapasitesinde zorluk çekerler. Zorlanan aile bireyleri doktorlar ile işbirliği içerisine girerek diyetisyen den tedavi yardımı alırlar. Diyet yiyecekleri alan arkadaşlar kendilerini  yavaş , yavaş forma alırlar.

Dikkat edeceğimiz hususlar aslında çok büyük bir sorun değil. Aşırı yemek yeme , aşırı doyumsuzluk hissi mideye salgı ederek mide büyüme nedenine sebep olur. Doymamak kalori ve obeziteye meyil verir. Doyma hissinin durdurulamaması nedeni ile açlık hissi sürekli engelli insanı ve aile sini rahatsız eder.

Şekerli tatlı yiyecekler , çikolata istekleri , hamur işlerine düşkünlükleri engellilerde cazibeli hale gelir. Aşırı ve  çok şekerli olan yiyecek engellilerin başlıca zararlı içecek tüketme gibi nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi tüm hastalıklara obezite başlıca davetiye çıkartır. Bedensel ve fiziksel Akti vite kısıtlılığına harekette çok zorluk verir obezite.

ENGELLİ ÇOCUKLARDA OBEZİTE

Engelli olmak hayat kısıtlılığı ve hayat zorluğu ile karşı karşıya kalmakta dır. Hayat sağlığı önem arz etmektedir. Sorunlu bir engelli hayat zorluğunda olan aile de çok dikkatli olunması gerekmektedir. Dikkat gerektiren bir durum ile karşı karşıya kalmak herkesi azami derecede bazen ise çok olmakla beraber oldukça zorlar.

Buna zoraki bir yaşam standart denir. Zorlu yaşam ve hayat sağlığı çok önemlidir. Bu ailede yaşamak aile bireylerinde rahat siz eder. Sağlık çok önemlidir. Doktor ile fikir alarak tedavi de aksaklık etmemeli obezite ailesi. Obezite engelli olan herkes sağlık sorunundan dolayı zorlu bir yaşamsal şartlar altında hayatlarını idam ettirmekteler.

Bizler anlayışlı olarak engelli ve rahatsız olan herkese yardımcı olmalıyız. Bu günün sağlıklısı yarının özürlüsü unutmayalım. Https://www.Gungorenfm.Com ailesi olarak Sizlere sağlık dolu günler diler , sevgi ve saygı aranızdan ayrılırken iyi günler dileriz. Kalın sağlıcakla…


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?