ZİHİNSEL ENGELLİ COCUKLAR VE ÖZELLİKLERİ

ZİHİNSEL ENGELLİ COCUKLAR VE ÖZELLİKLERİ

admin     05-10-21     Bedensel Engelliler, BİZİM DÜNYAMIZ, Engellilerle Sohbet, Zihinsel Engelli Çocuklar     ZİHİNSEL ENGELLİ COCUKLAR VE ÖZELLİKLERİ     1008 Defa Okundu

Zihinsel cocuk lar daima zor ve yorucu olurlar. Bu aile bireylerini oldukça yorar ve rahat sız eder. Bu durum karşısında aileler tamamen kendi hayat larından feraket etmek zorunda kalırlar. Hayat zorlu bir sinav olsada bazan bıkkınlık ve yorgun luk hat safhalara ulaşır.

Bu neden ile engelli insan ların yaşadıklarına saygı dan dolayı onlara karşı anlayışlı ve hoş görülü olmanızda fayda olacaktır. Çocuk larda psiko-devinimsel olarak bu manada ilgi ve birikim alanlarda belirli derecede kısıtlı bazen da kısıtsız şekil de gerilik gösterirler.

ENGELLİ BİREYLERLE SOHBET

Büyük ve küçük olan uzun kaslarını rahat olarak zorluklarla kullanmada yetersizlik gösterirler. Bu yetersizlik onlara çok zor gelecektir. Bizler böyle durımda sabırlı , anlayışlı olmamızda fayda vardır. Günü birlik bazı gezmelere gitmelerde aile bireyleri özürlü ve engelli olan aile içi hastaları ile zor gün geçirirler.

El göz kordinasyonunu düzenli olarak gerektiği kadar sağlamada zorluk çekerler. Görme kaybı olarak görme de zorluk ise hayatın aslında en zor olan sınavıdır. Görme yeteneğini kayıp eden kişişer rahat tek başına kendi işlerini görmede en zor bireylerdir.

Bu zorluk döneminde görme özürlü olan kişiler ile karşılaştığımızda onlara yardım etmeli ve görme özürlü olanı kendi yerimize koymalıyız. Kulak duymaması zor olsada yazı ile anlaşmak bu dönem de çok rahattır. El işareti ile konuşmak anlaşmak bazısında kolay dır.

İşitme kaybı , duyamama bir özür dür. Engelli ler için açılmış olan özel yerlerde öğretici öğretmen ile özürlü ve zihinsel kaynaklı hastalıklı olanlara ders verilmektedir. Bu ders ler sayesinde bilgi ve birikim donanımlı olan çocuklar tamamen aile ye kolaylık ve rahatlık aşamasında rahat gelecek tir. Zihinsel yetersizliği olanlarda dikkat problemleri , akıl dağınıklığı söz konusudur.

ENGELLİ BİREYLERLE YAŞAMAK

Bu tabikide akıldan zorlu sınav da bir evredir. Hayatta en yaygın olan zihinsel ve psikolojik sorun larda doktor tedavisi gerekmektedir. Bireylerin öğrenme problemlerinin zorlu dönemde öğretici olan öğretmen lere çok iş düşecektir. Öğretmenler zorlu eğitim vermelerinde aile lerin sabırlı olmasını dileriz.

Önemli bir bölümü engelli insanların bir bölümü çok zor dur. Dikkat eksikliği , dikkat dağanıklığı yaşayan her zihinsel özürlü hayatta zorluk açısından en zor yaşayan insan lardır . Genel olarak bazısında dikkat ve dikkatleri dağınık ve kısa sürelidir. Anlatmakta olduğumuz makale içeriğinde ise dostlar.

Enelli bireylerimiz ne yaparlarsa yapsınlar emin olalımki asla vede asla kendi başlarına birşey yapamıyorlar. Hayattaki beklentileri bizlerle beraber değişmektedir. Lütfen bunları kesinlikle unutmayalım olurmu, sevgili Https://www.Gungorenfm.Com ailesi selametle kalmanız dileğimle..


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?