Zihinsel Engelli Çocuklar ve Özbakım Becerileri

Zihinsel Engelli Çocuklar ve Özbakım Becerileri

admin     11-10-21     Engellilerle Sohbet, ENGELSİZ YAŞAM FUARI, Gungorenfm, Gungorenfm Sıkça Sorulan Sorular, RADYO, Radyo Chat, RADYO FM, Radyo Mobil, Zihinsel Engelli Çocuklar     Zihinsel Engelli Çocuklar ve Özbakım Becerileri     179 Defa Okundu

Öz bakım becerileri olmayan zihinsel özürlü çocuklara tuvalet eğitimi, temizlik ve yeme alışkanlığı öğretmek oldukça zor saanattır. Bu eğitim ile ortaya çıkan durumlarda çocuklar ile her alanda ilgilenmek gerekmektedir. Çocuğun doğuştan getirilmeyen bedensel ve zihinsel olarak sonradan öğrenilerek bazı şeyleri kazandırmak gerekli davranışlardır.

ZİHİNSEL ÇOCUKLARDA BECERİLER

Öz bakım becerileri olmayan ve bu yetenekte zorlanan zihinsel özürlü olan çocuklar zihin engelli çocukların , toplum içinde bağımsız birey olabilmeleri oldukça zordur. Bu zorluk rabiki ailelerinide oldukça zor duruma düşürmektedir. Çalışma ve azim olma yolunda beceri varsa kazandırılan becerilerdir.

Normal çocuklar kendi işlerini görürken , özürlü zihinsel çocuklarda bu zorakidir. Bunun yanı sıra anne , baba ve çevre tarafından sağlanan imkan dahilinde olan fırsatlar aracılıyla ön plana alınarak gelişim evreleri içinde öz bakım olan tüm becerilerini kazanabilmektedir.

Fakat zihin engelli olan bizim çocuklarımız ve sizin çocuklar daima bakıma muhtaç olarak engelli sıfatı almaktadırlar. Genellikle normal çocuklara tanınan gerekli tüm fırsatlara sahip engeliller tabiki zor oldukları için tanınmamakta dırlar. Çünkü aileler zihin engelli çocuğun hayat şartı zorakidir. Aile olarak ailesine büyük sabır metanet lazımdır.

Aile olarak bizlerede önemli derecede iş düşmektedir. Sözü gelmişken demeliyiski öz bakım becerilerini nasıl kazanacağına ilişkin zorlu hayatta ve kolay hayata az çok da olsa yeterli bilgiye sahip değildirler. Aileler zihin engelli olan çocukların bu tür becerileri yapmalarına gerek doktor tedavisi gerek aile yardımı ile sağlamakdadır. Bunun yerine bu becerileri kendileri bazen uygulama ederek yapmaktadırlar.

ZİHİNSEL ENGELLİLERDE AİLE ZORLUKLARI

Zihinsel yetersizlik ne kadar zordur onu yaşayana sormak gerekir. Aile bireyi olanakadar anne , baba ve çevrenin olumsuz davranışlarından etkilenen cocukları anlamalıyız . Özürlü insan olmak , özürlü olarak doğmak ne kadar zordur deilmi arkadaşlar, Bunun için özürlü olarak gördüğümüz insanlara yardımcı olalım. Https://www.Gungorenfm.Com ailesi olarak bizler elimizden geldikçe her yazılan içeriklerimizde bu gıbi konulardan bahsederek, elimizden gelenin daha iyisni yapmaya çalışıyoruz.

Buradan Yardım edenlere yardımsever olanlara her daim teşekkür ederiz. Özürlü demek hayatın en zor olan yaşam stantarına eksik bakmaktır. Özürlü demek istediği bir şeyi yapamamak ve ona ulaşamamaktır. Şimdiden sizlere teşekkür eder, iyi günler diliyoruz..


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?