Zihinsel Engelli Çocuğa Sahip Ailelerin Psikolojik Durumlar

Zihinsel Engelli Çocuğa Sahip Ailelerin Psikolojik Durumlar

admin     29-10-21     Engelli Hakları Yasal Düzenleme, Engellilerle Sohbet, ENGELSİZ YAŞAM FUARI, Gungorenfm, RADYO, RADYO FM, Radyo Mobil, radyo sohbet, Zihinsel Engelli Çocuklar, Zihinsel Engelli Çocuklara Sahip Aileler     Zihinsel Engelli Çocuğa Sahip Ailelerin Psikolojik Durumlar     203 Defa Okundu

Bazı ebeveynler çocuklarında olan engel sorunları için psikolojik travmalar yaşarlar. Buda tabiki bir engel sorunu teşkil eder.

Hayatlarında alamadıkları haz tat mutluluk artık geri olanlarında kalır. Bunun akabinde olan moral düşüklükleri tamamen yaşamsal olan faktörleride engeller. Bunın dolayısı ile bu dönemlerde aile yakınları olan engelli olan aile ebeveyine oldukça anlayış ve hoş görü içerisimde olmalılar.

ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUĞA SAHİP AİLELER

Sizinde bu akış içerisinde bir engelli çocuğunuzun olduğunu kabul etmekte zorlanırlar. Durumu reddetme kabullenme olacak olan bu durum tamamen bilinmeyenle yüzleşmekten korkma karşısındakini acaba anlarmıyım endişesi ile ortaya çıkan reaksionlar gösterilen bir savunma mekanizmasıdır.

Çocuğa ne olacağı kaygısı, akrabalarin birbirini tetiklemesi aileyi geleceği ile ilgili endişeler ve beklentiler karşısında büyük endişeye yol açacak tir. Bu durum nedeniyle bu savunma mekanizması ile bir yol geliştirilir.

Acıçekme depresyon endişesi , Engelli bir çocuğa sahip olmak ailenin zor zamanlarının verdiği bir toplumun yarattığı algı ve algısının yok olması anlamına gelir. Sevilen birinin kaybında yaşanan acı üzüntü ve yokluk korkusu gibi benzerinde bir acı yaşanır. Bu acı geçmez düşüncesi ve endişesi nasıl olur ve yaşamsal olan aktivite düşüklüğü insanı çok aşırı üzer.

Ancak bu duygu durumu kabullenmeyi kolaylaştırmak bazen zor olsa olması gereken gibi yaşamak gerekmek tedir. Yaşanan acının hemen arkasından hastalık belirtisi olan acıdan kaynaklanan büyük bir acıdan sonra depresyon baş gösterir. Birçok aile sorumluluklarını yerine getirebilecek durumda ve gücü kendilerinde göremez.

ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİK DURUMLARI

Acı çekme acı kaybı aile ortamındaki engelli ailesi olmak ve depresyonun sonucunda sosyal yaşamdan geri çekilme gözükmektedir. Bu durumun ne zaman sona ereceği bilinmemekte olup yaşantı kaygısı , özürlü ailesi olmak ise aileden aileye değişmektedir.
Büyük bir değişim algısı yaşanan tepkilerin hemen ardından suçluluk, endişe , sorumluluk korkusu , kararsızlık, kızgınlık ve utanma duygularının art arda yaşandığı ikincil tepkiler tabiki doğal olarak tan ortaya çıkar.

Çıkan sonuç neticesinde aile olarak üstüne düşenin en iyisini yapma konusunda anne ve baba olmak üzere sorumluluk alanında olan doktor ve aile bağlarının sağlam olması gerekmektedir. Sizler yakın ailenizde olan engelli ailesi var ise ona destek yönünden psikolojik olarak onlara destek çıkmanızı önerirken iyi günler ve Https://www.GungorenFm.com ailesi olatak sizlere buradan en iyi dileklerimizle sağlık ile kalmanızı temenni ederek, Hoş vede dostça kalmanız dileğimizle alasmaladik. .


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?