SUT YASASI VE ENGELLENENLER

SUT YASASI VE ENGELLENENLER

admin     26-01-20     GENEL     SUT YASASI VE ENGELLENENLER     895 Defa Okundu

Çeşitli Engelleri ile hayatlarını devam ettirebilen Engelli bireylerin bağımsız hayatı devam ettirebilmeleri için kullandıkları bir takım cihazlar ve medikal malzemeler bulunmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesini söylemek gerekir; Akülü Sandalye, ortez  (yürüme cihazı ) protezler ( kol, bacak, göz ) gözlükler (uzak, Yakın, dilendirici ) Manuel Sandalyeler, özel ayakkabılar, işitme çihazları, özel yardımcı medikal malzemeler.

En son 2007 yılında düzenlenen yasa yaşam koşulları gider, gelir dengesizliği ve kurlardaki artış yükselişinden etkilenerek Engelli çalışan, Emekli Bireylerin kullandıkları medikal ürünlerin SGK tarafından ödenen miktarlar artık maalesef bu ürünlerin küçük miktarını karşılamaktadır. geriye kalan miktarlar SGK nun ödediği miktar fiyatın çok çok üstünde ödeme engelli bireye çıkıyor. Zaten dar gelirli asgari ücretle çalışan veya emekli aylıgı ile geçinen Engelli bireyler bu durum karşısında son derece mağdur oluyor, ek ödemleri ödeyebilmek için kredi çekmek borçlanmak zorunda kalan çeşitli cihazları kullanan Engelli bireylerin mağduriyetinin giderilebilmesi için Gerekli Makamlarla yapılan görüşmeler henüz sonuçlanmadıgından Engelli bireyler makul şartlarda seslerini nasıl duyuracaklarını düşünüyorlar. Daha 25 ocak da bir ortez, protez medikal ürün satan yapılan firma ile yapılan görüşmede sorunun çözülebilmesi için nasıl yol takip edilebilir diye soruldugunda kesinlikle kamu oyunun oluşması gerektiği görüşü sabıt kılındı.

Ayrıca Görme Engelli bireylerin sadece beyaz bastonu ve Ameliyatları SGK tarafından karşılanmaktadır. Oysa Görme Engelli bireylerin Eğitim ve normal yaşamlarında kullandıkları başka teknolojik cihazlar bulunmaktadır. Görme Engelli bireylerin de bu cihazları son derece sıkıntılı süreçlerle temin ettiğini biliyoruz.

Engelsiz Dünya’da Duyulan Ses GungorenFm bir duyuru aracı olmanın verdiği duyguyla konuyu kaleme taşıdı. Daha önceki ortez, protez vs malzemelerinin değişimi için bankalara borçlanan Engelli bireyler henüz bu borcunu bitirmediğinden yeni borclanmayı bankalar kabul eder mi ? etse bile zaten ev geiçimi diğer giderler derken aldıkları maaş miktarı belli olan Engelli bireyler, Peki bu Malzemeleri temin edemeyen Engelli bireyin akibeti ne olacak. Hayatlarını idare etmekte zorlanacaklar deforme olmuş cihazlar yaralar açılmasına sebep olacak canı yanan Engelli bireyler iç dünyalarında daha da stresli olacaklar iş verimlerinin düşmesinin yanı sıra bağımsız yaşama katılımları da zorlaşacak. tıpkı medikal malzemeleri kullanmadan önceki gibi bir bardak suyunu içmek için bile çevresine muhtaç olacaklar.

Geleceklerinden endişeli ve daha verimsiz durumda kalacak Engelli bireylerin eskiden olduğu gibi çevresi ve ailesi tarafından dışlanacağınında farkında olun isterim. Kısacası Engellerine Rağmen Yaşama tutunan, sosyal hayata katılım sağlayan, çalışma hayatında aktif olan Engelli bireyler iç dış dünyalarında son derece pozitif yaşam sergilemekteler Devlet için de söz sahibi olan Hükümet içinde bu alanda bakanların ivedi olarak Engelli bireyleri evlerine hapseden SUT yasasında değişiklik yapıp zor olan hayatlarını kolaylaştırmaları gerektiğini söylemeliyim.

Maddi durumu iyi Engelli bireyler zaten SGK ödeneksiz şekilde ihtiyacını temin ediyor. Ülkemizin yaşam kalitesi ve gelir seviyesi orta da. Sosyal  Devletcilik anlayışı gereği Engelli bireylerin tüm ihtiyaçları devlet güvencesinde olmalı şahsi düşüncemiz.

Not: Mevcut hükümetimize kadar yok sayılan Engelli bireylerin son dönemlerde bazı insanca yaşam hakları değişime ugradı.

Engelsiz Dünya’da Duyulan Ses GungorenFm Radyo Haber sitesi Haber merkezimiz Her Zaman Engelli bireylerin sesi olmaya devam edecektir.


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?