İşitme Engelli Çocuklarda Konuşma Terapisi

İşitme Engelli Çocuklarda Konuşma Terapisi

admin     07-10-21     Bedensel Engelliler, Engellilerle Sohbet, Gungorenfm, Online Radyo Sohnet Chat, RADYO FM, Zihinsel Engelli Çocuklar     İşitme Engelli Çocuklarda Konuşma Terapisi     241 Defa Okundu

İşitme sorunu hayat ın en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bu sorun ile karşı karşıya gelen hasta ile aile yakınları , arkadaş eş dost çevresi iletişim kurmakta zorluk çeker. Bu zorluk bazen azdır bazen ise çok tur. İşitme kaybı insanı üzsede yapacak tek şey orta kulak boğaz burun doktoru ile tedaviye başlamak ve gerekirse işitme cihazı taktırmalıyız.

Rahat bir duyma hayatın en önemli kavram larından biri sidir. Bu duyum önemli sağlık sorunlarında bazen genetik olarak aile den geçmek tedir. İşitme, konuşmanın temel unsurunu alt yapısını oluşturduğundan konuşma öğrenme ve ediniminden önceki dönem de gereklidir. Sorun işitme sisteminde oluşan astematik rahat sızlık olduğundna dolayı bazı aksaklıklar konuşmamızı kısıtlar.

İŞİTME ENGGELLİ ÇOCUKLARLA SOHBET

Bu kısıtlama ise dil ve konuşma yeteneğimizin önüne geçer. İnsanın gelişimini olağan üstü şekilde ciddi şekilde etkiler. Çünkü dil konuşarak kulak ise duyarak öğrenilir . Bazen ve henüz anne karnındayken dışardan iletişim okarak sesleri duymaya başlarız. Bu nedenledir ki bebekler doğdukları zaman bu anda anda annelerinin sesini herkesten önce tanımlamaya başlar.

Ve diğer kişilerin sesinden anne sesini anne karnında iken ayırt edebilirler. Bu konuda yapılan bir araştırma yeni doğan bebeklere yatkınlıkla kınuşma açısındna çok ilgi göstermeliyiz. Sistem olarak algıda zorluk çeken işitme engelliler değişik sesler bize bir şeyler anlatma çabası ise el kol yüz mimik leri ile anlatım yaparlar.

Bu nedenle işitme sorunu ve annelerinin seslerine bebekken algılayan bebek ve çocuk lar anne den aldıkları pozitif enerji ile kendilerini iyi hissederler. Sağlık sorunu içinden çıkılmaz hal aldığında sizler bu saplık sorunu için işitme sorunlarına bakan doktor tedavisine başvuru etmelisiniz. Her zaman çocuk lara işitme terapisi eden doktor ve aile bireyleri hem fikir olarak ortak çalışma yapmaları gerekmektedir.

ÇOCUK GELİŞİMİ VEDE BÜYÜME

Sevgili dostlar , çocuk gelişimi küçük yaşra başlayıp ergenliği atana kadar devam eder. Buna kısır döngü diyoruz. Zamanla geçen süreçte ergenliği atmamış birisine yetişkin diyemeyiz. Bu yüzden çocuklardaki eğitim sıfır yaş gurubundan başlayarak , onsekiz yaş oranına kadar devam eder. Bu süreçte aile bireylerinin sabırlı olması ve hoş görü içerisinde çocuklarına davranması esastır.

Bu esasa göre çocuklar tamamen kendi alanlarında büyüselerde her zaman gözetim altında olmalılar. Sizlere Https://www.Gungorenfm.Com ailesi olarak kısaca bilgi vermek istedik. İnşallah verdiğimiz bu içeriklerden umarımki çoğu engelli arkadaşlarımız faydala bilirler, Saygılarımızla. Sizlerden tek istediğimiz şey ise olumluı veya olumsuz masajlarınız…


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?