Görme Engelli Bireyler ile İlgili Eğitim ve Toplumsal Alanda Yapılan Araştırma 

Görme Engelli Bireyler ile İlgili Eğitim ve Toplumsal Alanda Yapılan Araştırma 

admin     06-11-21     Engelli Hakları Yasal Düzenleme, Engellilerle Sohbet, ENGELSİZ YAŞAM FUARI, Görme Engelli Bireyler, Gungorenfm, Zihinsel Engelli Çocuklar, Zihinsel Engelli Çocuklara Sahip Aileler     Görme Engelli Bireyler ile İlgili Eğitim ve Toplumsal Alanda Yapılan Araştırma      131 Defa Okundu

Türkiye ve her yörede görme , işitme engellilerle eğitim alanlarında türlü eğitimler vardır. Bu eğitimler ile ilgili profösör ve bilgili birimler ilgilenmekte dir. Buna itinaden özür lülerin eğitimi ve diğer hizmet lerle ile ne yapabiliriz düşüncesi ile alakalı , ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor? Ve çalışmalar esnasında kimle bu uyarıları dikkate alıyor.

Bazı ülkelerde bu gibi hizmetlerde iyi bir gelişim sağlanmaktadır. Bu ülkeler körlere yönelik hizmetler , eğitimler , düzenlemeler konusunda hangi düzeyde bulunuyorlar? Düzenleme akabinde olan herkes bu eğitim alanında ve bu gibi kazanç elde etmektedir. Bu ve benzeri soruların cevabını bulabilmek için hızlı bir araştırma haline giren bilgin insanların yaptığı statik araştırmalarda her gün daha iyi bir çalışma ilegözlenmektedir.

Bu gözlemler her gün ilerlemektedir. Bizim alanımızda anlattığımız görme özürlü , engelli birey lerin yaptığı bir çalışma yapmaya karar verirler. Böyle bir raporun statik üzerinden hazırlanması , geniş bir alana yayılan ileriye dönük olan araştırmayı sanırım biraz da olsa yapmak gerektiriyordu. Ancak bundan hastalarımızın iyi yararlanması açısından daha kaliteli olan hastane ve eğitim araştırma hastanelerinde eğitim de olacaklar hususunda kararlar almak gerekiyor.

Engelli görme kaybı yaşamak her birey için yaşam standartlarına çok zor bir hayat geçirmesi demektir. Aldığımız kaynaklar o ölçüde bazen çok geniş olmasasa , alacağımız ve çalışacağımız ortam sanırım okadar geniş değildir. Eğitim , öğretim , öğrenim demek her gün sağlık konusunda ilerleme kayıt ediyoruz. Ancak ilk defa böyle bir çalışmanın içine girildiğinde acabalar ile karşi karşıya kalsakda alacağımız olumlu sonuçlar görme , engelli olan kişilere faydalı olacağımızdan bize çalışma azmi verecektir.

GÖRME ENGELLİ BİREYLERDE YAPILAN PROJELER 

Bunun böyle olması durumında bizler elbette çok mutlu olacağız. Buna istinaden çalışmalarımızın iyi olduğunu ve iyi yapıldığını belirtmek istiyorum. Türkiye de ve çok sayıda ülkedeki görme sorunu yaşayan hastalarımız ve özürlülerle ilgili hizmetlerin hızla ve seri şekilde olmak üzere eğitim çalışmalarının yer aldığı ön bir rapor düzenlemek gerekirse bu düzen tamamen uzun bir çalışma sonrasında gerçekleşiyor.

Ümit etmek , cesaret ile çalışmaya devam etmek ile beraber tüm araştırma ve görme özürlüler ile alakalı yapacağımız çalışmalara devam ediyoruz. Tabiki bu araştırma ileride yapılacak olan, ve yapılması gereken daha geniş kapsamlı olma noktasında , araştırmaların kaliteli olma aşamasında daha teşvik edici bir başlangıcı olacak tır arkadaşlar. Bu gibi içerikleri sizler için yayınlamaktayız. Sizlerden tek istediğimiz olumlu, veya Olum suz mesajlarınızı bizlerle paylaşmanızdır.


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?