ENGELSİZ YAŞAM FUARI 2018

ENGELSİZ YAŞAM FUARI 2018

admin     01-12-18     ENGELSİZ YAŞAM FUARI     ENGELSİZ YAŞAM FUARI 2018     1079 Defa Okundu

 

        Engelsiz Yaşam Fuarı                                                                                                                      ENGELSİZ YAŞAM FUARI 2018

3 Aralık Engelsiz Yaşam Fuarı

3 Aralık dünya Engelliler gününün anlam ve önemi ;

1992 Yılın da birleşmiş milletlerin almış oldugu karar sonrası insan hakları evrensel beyannemesinde yer verilmiştir. dünya ülkelerinin çogunlugunun imzaladıgı karar.

Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edilen 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün.

Bu önemli gün, engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur.

Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf edilmelidir.

3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette ki çok önemli, ancak engelli vatandaşlarımızı sadece yılda bir gün hatırlamak ve sonrasında unutmak doğru bir yaklaşım değildir. Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince alınacak önlemlerin, tedbirlerin ve yapılacak organizasyonların, sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılmasını ve somut adımların atılması gerekmektedir. Ülkemi Türkiye de ; kamu kurum kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, kurumsal şirketler 3 aralık dünya engelliler gününde pozitif farkındalıgı arttırmak için etkinlik programları düzenlemektedir. istanbul CRN Expo istanbul da her sene geleneksel olarak Engelsiz yaşam fuarı düzenleniyor.

  Gungorenfm Bizim Dünyamız İle ilgili Düşünceleriniz Bizimle Paylaşabilirsiniz. www.gungorenfm.com

 

Fuarın amacı Engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıran teknolojik ürünlerin sergilenmesi bu alanda gelişmelerin sunuldugu , ürünlerin tanıtıldıgı Türkiye de tek fuar olma özelligini taşıyor.

Gungorenfm radyo program ( Bizim Dünyamız ) sunucusu Selma Engelsiz yaşam fuarını ziyaret ederek gelişmeleri yakından takip etti.

Engellerine takılmadan işaret dili öğretmenliği & tercümanlıgı yapan Berna Tulumcu Hanım da fuat ziyaretcisi işitme Engelli bireylere fuar hakkında bilgiler sundugu fuar oldukça renkli geçiyor.

fuara katılım engelli bireylerin yanı sıra her sagalm bireyde engelli birey adayıdır düşüncesiyle engelsiz bireyler tarafından da ziyaret ediliyor.

unutmayalım iki çeşit engelli grupları bulunuyor. üretenleer ve tüketenler olarak. üreten engelli bireye fırsat verildiğinde her işin üstesinden gelebileceklerini isbatlayan engelli bireyler. kader arkadaşlarına da destek olmaya devam ediyorlar.

Türkiye de 2005 yılında yasal kanunlarda büyük değişim yapılmıştır. izledigimiz kadarıyla konu sadece hukuksal boyutta çözülmüyor. her bireyin bu alanda pozitif destekte bulunması gerekiyor.

birey kusur, hata, özür işlemediginden ; artık çürük, sakat, özürlü kelimelerinin kullanılmadıgını lugattan yasal düzenlemeyle kaldırılgına şahitlik ediyoruz.

(Hayat Engel Tanımaz. )

 

Editör: Selma


Etiketler: , , , , , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?