Engellilerin İstekleri Nelerdir

Engellilerin İstekleri Nelerdir

admin     19-11-21     Engelli Hakları Yasal Düzenleme, Engelli Olanlarin Takıntıları, Engelli Olanların Yemek Sorunu, Engelli Olmanın Nedenleri, Engellilere Verilen Rapor, Engellilerin İstekleri, Zihinsel Engelli Çocuklar, Zihinsel Engelli Çocuklara Sahip Aileler     Engellilerin İstekleri Nelerdir     91 Defa Okundu

Engelli olmak çalışma azmi , çalışma isteğinin olmamasını göstermez. Günün şartlarında engelli olan birey de çalışabilmektedir. Bu doğa olarak sürecin başında gelen belkide engelli bir sıfatıdır. Bu yakıştırma engelli olana verilen en büyük duygu çöküşüne neden olabilir.

Ama günümüzde bunun engeli bulunan çalışanların mesaiden muaf tutulması ve korunmasından dolayı tabi ki sakınca yoktur. Her birey gibi çalışmasına sorun teşkil etmiyor ise çalışma isteğine engelli olanın bir engel olmaması vardır. Türkiye de hukuksal olarak çalışmasında sorun sıkıntı olmayanın tüm hakları korunmaktadır.

Bu tabi ki bir vatandaş ve kamu görevlisi , hastanede hasta kayıtlarına bakıcı olarak da masa işlerde rol olabilirler. Engelli olarak hassas olduklarından , engellilerimize lütfen daha itina ile yaklaşım edelim olur mu. Engelli ye yaklaşımlarından dolayı başta tüm gerekli olan kanuni hakları koruyan her birime ayrı , ayrı teşekkür ederiz.

ENGELLİLERİN İSTEKLERİ VEDE HAKLARI NELERDİR

Engelli bireyin sevgiye , uzanan dost eline , aile sıcaklığı gibi Dışarda bir anlayışa ihtiyacı var dır. Ama bu ancak engel sadece öylelikle kuru bir yaklaşım ile aşılmaz. Engel demek zaruri bir yaklaşım ister. Engelli demek yardımcı olunmasını ister. Siz siz olun öyle birisine yaklaşımda Allah rızasını göstermeli ve yaklaşımda bulunması için mutlaka yardım eli uzatmalıyız.

Sağlık ve sakatlık bedendeki sağlık ve hastalık gibidir unutmayalım. Esas konu bundan ibarettir. Engelli fazla istekte olmaz ama isteklerinin olması hususunda zor istek ederler. Zaman böyle süre gelirken engelli olanın evlenmek isteği bazı engelli olanda olabilir. Buna aile büyükleri olarak doktor kararı ile karar vermekte tabi ki fayda olacaktır.

Belki de engelli olanın aşırı engelli olmaması evlenmesine bir mani ve engel teşkil etmez. Bizim burada dikkat ederek alacağımız husus da ki karar , en güzel şekilde engellimiz adına alacağımız vereceğimiz karar olmalıdır.

Karar aşamasında zihinsel engeli yoksa bedensel engel azsa ona biraz daha iyi karar vermek daha kolay olacak dır. Aile reisi olarak anne , baba bilinçli olarak tüm gerekenleri hukuksal , aile olarak tüm haklarına saygı duymalıyız. Engelli , engel demek kendi basına yetememek demektir. Yazımızın sonuna gelmişken dostlar, bizlere yorum atmayı unutmamanız, arkadaşlarınızla paylaşmanız bizleri onure edecektir..


Etiketler: , , , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?