Engelli Çocuklarda Beslenme, Yutma ve Salya Problemleri

Engelli Çocuklarda Beslenme, Yutma ve Salya Problemleri

admin     19-10-21     Bedensel Engelliler, RADYO, Radyo Chat, RADYO FM, Radyo Mobil, radyo sohbet, Zihinsel Engelli Çocuklar     Engelli Çocuklarda Beslenme, Yutma ve Salya Problemleri     248 Defa Okundu

Yutma güçlülüğünün engelli çocuklarda bazen çok olduğu gözlemlen mekte olup ailesine zor anlar yaşatmaktadır. Aile bireyi olmak engelli ve özürlü birisi için zor bir durumdur. Buna istinaden engelli aile bireyleri olarak destek olmak onları anlamak çok önemlidir. Ailenin bu durumu izah etmesi yaşanması durum olmasa gerek değilmi.

“Yutma olayı, vücutta pek çok yapının görev aldığı yutma şeklini zorlamaktadır. Zihinsel olarak beyin, çeşitli sinir düzen ve kasların sistemli olarak zoraki neden ortaya koymaktadır. Bunun ile beraber çalışmasını gerektiren bir zorlu harekettir. Yutma fonksiyonu bazen çok sınırda olup 30 ’dan fazla kas çiftinin bozuklması ve yutuş esnasında zor anlar yaşaması hastamızın zor olmasını gerektiriyor.

ENGELLİ COCUKLAR BESLENME 

Bizler ve birçok sinirin istemli olarak yutma borusunda tahriş olması meydana gelmektedir. Bu tahrişten istemsiz olarak koordinasyonunu gerektiren dış ve iç koplikasyonlar dışardan görülür şekilde yüzde kızarmalara neden olur. Bu tabiki kompleks li bir süreçtir.

Yutma güçlüğü , ağız tahrişleri, boğaz apsesi veya bozukluğu yutma işleminin değişik basamaklarında zor olacak kadar gerçekleşebilir. Çiğnemede ve yiyecek olarak sıvı gida üzerine yoğunlaşan aile bireyleri bunu yutmada zorluk çekmemeleri adına yapmaktadır. Kuru ve sulu olarak içecekleri ağızdan yutağa doğru hareket ettirmede zorluk, güçlük olarak tabiki doğal olarak karşımıza çıkar.

Yutmayı başlatmada zorluk çekmek hastamızın yüzünden anlaşıldığı gibi zor süreçtir. Bizler yiyecek , içecekleri yemek borusuna hastamızın göndermesine su ile yardımcı olmak ve göndermede, yiyecek ve içeceklerin yanlış yönde giderek nefes borusuna kaçmalarını önlemek için nefes borusunu rahat tutması adına hastamızı yassı şekilde tutmakta fayda vardır.

ENGELLİ ÇOCUKLARDA BOZUKLUK

Güçlü bir iradeye sahip olan aile de bazen güçlük olarak karşımıza çıkar. Yemek borusu ile mide arasındaki kasılma, gevşeme hareket lerinin gerçekleşmesinde zoraki durumlarda hastamızın sırt bölgesini oymakta fayda olacaktır. Sizler yemek borusundan aşağı göndermede zorlanma yaşıyor iseniz bir an yemek yemeği durdurmanızı ve daha sonra yemenizi tavsiye ederiz.

Genel olarak karşımıza her an her tür sağlık sorunları çıkabilir. Bu durumda doktor ile fikirleşip ne yapmanız gerektiğini size aydınlatıcı şekilde anlatacaktır. Biz sizlere sağlık dolu güzel günler dileyecek huzurlu günler dileriz. Kalın sağlıcakla sevgili arkadaşlar, Buradan yazılan her içerikler umarım sizleri aydınlatmış oluyoruz. Lütfen bizleri takip edip olumlu veya olumsuz ön görüşlerinizi bzilerle paylaşmanızı öneriyoruz..


Etiketler: , , , , , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?