Engelli Çocuklar ve Kaynaştırma Eğitimi

Engelli Çocuklar ve Kaynaştırma Eğitimi

admin     09-10-21     Engellilerle Sohbet, ENGELSİZ YAŞAM FUARI, Gungorenfm, Gungorenfm Sıkça Sorulan Sorular, RADYO, RADYO FM, Zihinsel Engelli Çocuklar     Engelli Çocuklar ve Kaynaştırma Eğitimi     232 Defa Okundu

Eğitim dünyasına eğitmenlik biras sanatkardır. Sabır ister , tevazü anlayış ister. Eğitmen olmak özürlü insanda hayatta belkide en zor eğitim süreci demek tir. Bunun için kaynaştırma çabası eğitmen lere düşüyor. Hayatta egelli olmak kadar zor bir şey olmasa gerek. Engelli eğitimi için gitmek ve gelmek o aile bireyine zor anlar yaşatsada bunu mutluluk içerisinde yaptıkları gözlem lenmektedir.

ENGELLİ COCUKLARDA MUTLULUK

Engelli alesi olmak kalpbe ruha yorgun versede yapacak bir şeyleri yoktur. Her adım atışı engelli çocukların onlara farklı seçim verir. Zor olan eğitimleri konusunda yapacağı şey ise yaptığı bir denemeyle başlar. Bu denemeye alışmak ve alıştırmak zor olsada bunu yapmak zorunda olan aileye çok iş düşmek tedir.

Tıp Fakültesinden mezun olurken doktora olarak yapacağı çalışmasını psikiyatri üzerine öğrenim gören doçent doktorlar tamamen bu işe kendisini adayan en içten birey lerdir. Bu sağlık konusunda eğitmenlik olarak bitiren doktor ilk görevine başlarken aldığı heyecanı belkide ömrünün ilk heyecanı olarak özleştirmiştir.

Okul öncesi eğitim ve aile eğitimi engelli bireylerin yapacağı stabil giriş gelişlerde yaşanan beraberce aktivite yapmak hergün gerekli olmak üzere yapılnaktadır. Öğrenim tezini bitirmiş olmasına rağmen ilk hastasına verdiği eğitmen lik aşamasında sevinç , heyecan, üzüntü bir aradadır eğitmenin.

Nedenine gelince , ilk eğitmenliği budur. Bir yandanda engelli görmesi onu üzmekte, Ama bu eğitmene sağlığın engelli olmamanın ne demek olduğun en güzel örneği dir. Bi insanoğlu olarak ne kadar sağlam olursak olalım , her an sakat , engelli birer birey olma noktasındayız. Bu neden ile engelli ve özürlü olana saygıyı sonsuz , sevgiyi eksiksiz , tebessümü ise daima etmeliyiz.

ENGELLİ ÇOCUKLARDA EĞİTİM VEDE BİLGİLER 

Onları bu durumu bize ibretlik bir hayat öyküsüdür, bunun altını çizerek unutulmamasını taviye ederim. İbret almak , karşımızdakini kendi yerimize koymak bizim insanlık vazifemiz ve hayatta ki çizgimiz olmalı. Hastası olarak doktorlar hastanesi ile ilişkisini kesmez ve gönüllü olarak hergün hastanesine gelerek engelli eğitmenliği yapar.

Bizde doktorlara yardımcı olmalı , doktor hasta ailesi olarak işbiriliği içerisinde olmalıyız. İlk başladığımızda hasta bakmaya asistan olarak işe başlar. Bu ziyaretler sırasında bir odada bulunan bir grup zihinsel engelli aileleri bekleme salanonda beklerken yapılan tedavi iyi  yaptıklarından emin oldukları için içleri rahattır.

Bu tedavi her gün bazen ise aralıklı gün lerde gerçek leşmektedir. Kısa vede öz anlatmakta olduğumuz içerikler engelli kardeşlerimize nekadar yardımcı olsakda onlar için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz her yazımızda, her sözümüzde, sonuna kadar fikirlerimizi beyan edeceğiz. SAYGILARIMIZLA, Https://www.Gungorenfm.Com ailesi hoşça vede dostça kalmanız dileğimizle..


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?