Engelli Bireylerin Toplu Taşıma Kartları.!

Engelli Bireylerin Toplu Taşıma Kartları.!

admin     18-08-19     BİZİM DÜNYAMIZ     Engelli Bireylerin Toplu Taşıma Kartları.!     58030 Defa Okundu

Gungorenfm ; Radyo Haber Sitesine Ulaşan Haber;

Engelli Bireylerin Toplu Taşıma Kartları.!

Engelli Bireylerin Toplu Taşıma Kartları.!

ve Engelli Bireyleri yakından ilgilendiren Şehir için Toplu Taşıma araçlarında kullanılan yolcu Kartları için E-Rapor sistemine Engelli bireylerin Raporlarının güncellenmesine dair yasal olmayan düzenlemeler istenmektedir.

uzmanlar tarafından incelenen konunun tamamen yasal olmadıgı ortaya çıkmış olup.

konuyla ilgili detaylara Gungorenfm Radyo Haber Sitesi olarak bizler de engelsiz yaşamı destekleyenlerdeniz sitemizde gündeme aldık.

Günlerdir İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yanlış uygulamasını sosyal medyadan tartışıyoruz.

Engelli savunucusu Sahimsen Engelli Komisyonu Başkanı Sayın Ayşe SaRı arkadaşımız Sağlık Bakanlığı ile görüşmüş ve uygulamanın yanlış olduğunu teyit etmiştir.

Kendisine engelli camiası adına teşekkürü bir borç bilirim.

Ayşe hanımın görüşme notlarını aynen aktarıyorum:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Bakanlığı Strateji Başkanlığı arasında protokol nedeniyle e-rapor sistemine kayıt olmasının zorunlu tutulması konusunda da konuştuk.

Bu konunun haksız biz uygulama olduğunu, engelli sağlık kurul rapor aslının hakların kullanımında yeterli olduğu, ayrıca sisteme kayıt zorunluluğunun mevzuata aykırı olduğu konusunda hemfikir olduk.

GÖRÜŞME SONUCU AÇIKLAMA: İBB tarafından sisteme kayıt zorunluluğunun hiç bir geçerliliği yoktur. Bu uygulamaya başta İstanbul’da faaliyet gösteren örgütlerin itiraz etmesi gerektiğini anlıyoruz.

Yasal olmayan bu uygulamayı Kamu Denetçiliği Kurumuna taşımalarını ya da doğrudan hukuki yola başvurmalarını öneriyorum.

Engelli Bireylerin Toplu Taşıma Kartları.!

E-rapor sistemine raporların kayıt edilmesi hastanelerin görevidir.

Bu konuda hastaneleri uyarmak Bakanlığın görevidir. Bu konudaki aksaklık engelli vatandaşları mağdur edemez.Bu bilinçte olunur ise yaşatılanların bir anlamda hak ihlali olduğunu ortaya koyabiliriz.

Sayın Fatma ŞAHİN’e konu hakkında tüm il sağlık müdürlüklerinde bir masa kurulmasını, vatandaşların hastane ile hiç muhatap olmadan sisteme kayıtlarının yapılmasını önerdiğimde, zaten İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünde bu konuda yetkili bir birim olduğunu belirtti.

Sisteme kayıt edilemeyen raporların yenilenmesi söz konusu değildir. Bu uygulama hastanelerin iş yükünü artıracağı gibi en kötüsü, engel oranı cetvelinin değişmesi nedeniyle bir çok engelli bireyin hak kaybına uğratacaktır.

Raporların üzerinde hastalık kodunun (ICD KODU), TC no yazılmaması ya da yiremi (20) yıldan daha eski olması raporun yenilenme sebebi olamaz. Bu yönde hükümler için Engelliler Hakkında Kanun ve yirmi (20) Şubat 2019 tarihinde yayınlanan Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi ve ÇÖZGER Yönetmeliğine bakınız.

Yazacağınız dilekçelere bu hükümleri ilave ediniz.”

Alıntı: Ayhan Metin


Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?