Engelli Ailelerin Kayıp ve Kabul Süreci

Engelli Ailelerin Kayıp ve Kabul Süreci

admin     15-10-21     Engellilerle Sohbet, ENGELSİZ YAŞAM FUARI, Gungorenfm, Gungorenfm Sıkça Sorulan Sorular, RADYO, RADYO FM, Zihinsel Engelli Çocuklar     Engelli Ailelerin Kayıp ve Kabul Süreci     115 Defa Okundu

Araştırmanın amacı engelli bireyi olan ailelerin durumu kabullenme, davranış durumlarına alışma süreci ailenin kayıp sürece uğramasına nedendir. Bu duruma alışma , kabullenme ve başa çıkma süreçlerini anlamaya çalışmaktır.

Ailede engelli bir bireyin varlığı o aileye yaşantısında kendine ait zamana kayıp süreci yaşamasına sebebiyet tir. Bu septen dolayı aile olmak engelli ailesi olarak çok zor zaman dır. Dünya nin içerisinde zaman kısıtlığı , hayat şartlarında zorluk aileye zor gelecek tir.

AİLEDE ENGELLİ BİREYLERİN VARLIĞI

Yaşamın her döneminde süre gelen bazı sorunları darlıkları beraberinde getirmektedir. Engelli birey ile beraber yaşamak uyum gerektiren ve aile fertlerinin yaşamında bazı kısıtlamalarıda beraberinde getiren en zorlu süreç olup en ağır bir durumdur.

Engelli çocuğun doğumu veya sonradan gelişimi , büyüme esnasında aile ye verdiği zorluk bütün olarak tüm oluşan engel durumu diğer aile bireylerinin yaşamlarını, duygu, düşünce ve davranış larını ağır bir şekilde etkilemektedir.

Bu etkiden dolayı ailelerin kendilerine özgü rahat bir hayat yaşamadıkları gözlenmektedir. Aynı şekilde engelli bireyin birincil ilişkide olduğu ortam aile olduğu için aileye çok görev ve iş düşmektedir.

Çocuğun engeline uygun tutum sergilemek ve davranmak, verdiği tepkileri anlamak, onun tüm zamanlarına ayak uydurmak o çocuğun durumunu kabullenmek ve bu süreçte olumlu tutumlar geliştirmek çocuk için ise oldukça önemlidir. Araştırmada nitel araştırma olarak onu iyi gözlemlemek aile bireyinin kolay açısından bir yaşam deseni tercih edilmiştir.

Bu araştırma deseninde içerisinde olmak aile ye kazançtır. İnsanların kendilerini zor bir süreçte ve başkalarını ikna çabası yani özürlü ile uğraşmask kadar| zor sürece takıldıkları gözükmekte dir. Bunu nasıl anladıklarını ve nasıl öğrendiklerini inceler.

Bu araştırma engelli bir çocuğa sahip olma, aile nin o çocuk ile yaşadığı tüm eksikliklerini tamamlama çabası hayat şartlarında zorluluk esasıdır. Hayat deneyimi önem arz ettiğinden potansiyel olarak araştırma deseni tercih edilmiştir.

ENGELLİ ÇOCUKLARA ZAMAN AYIRMAK

Çalışma kapsamında olan aile yakınları engeli çocuğa sahip toplam günün tamamını çocuğuna zaman ayırmak tadır. Aile nin doktor ile görüşme formu aracılığı ile yüz yüze görüşmeler ile bir araya gelerek bu durumdan faydalanma olarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu engelli çocukların 0 yaşta başlaması aileye çok zor zaman aksamı yaşatır.

Evet sevgili Https://www.Gungorenfm.Com ailesi içeriğimzde beilirtğimiz gibi, engelli cocuklarımızın yaşantısı, hayatındaki zorlukları kısaca sizlerle paylaşmak istedim. Lütfen sizlerden tek isteğimiz sadace ön görüşlerini,z, mesajlarınız, hepsi bu iyi günler dileriz.


Etiketler: , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?