Bedensel Engelli Çocuğum Var Ne Yapabilirim

Bedensel Engelli Çocuğum Var Ne Yapabilirim

admin     29-09-21     Bedensel Engelliler, Engellilerle Sohbet, ENGELSİZ YAŞAM FUARI     Bedensel Engelli Çocuğum Var Ne Yapabilirim     158 Defa Okundu

Orta derecede zihinsel beden sel olan engelli çocuğun varsa , basmakalıp ve kendini yaralayıcı davranışlarınızı kendi alanınızda ve kendi ekseniniz de uyuma ulaştır malısınız. İyi bir anne baba olarak etkin veya çocuk engelli olan bireylerimi ze iyi anlaşma yolunda oldukça nazik ce bakmalısınız. Bu gibi durumda ve iyileştirmede yaygın olarak davranış değiştirme bazen karşımızdaki engelli olan kişiye yan etki edebilir.

Heyecan , sitres ten uzak tutulması gereken engelli bireylere mantıklı olarak düşünerek hareket etmek çok önemlidir. Bu yöntemi uygulamak bize iyi uygulanmaktadır. Davranış değiştirme yönteminde birebir istenilen davranışı arttırmak istenilmeyen tutum ve davranışları azaltmak bazen gerekebilir. Veya ortadan kaldırmak için tutarlı olarak hareket edilebilir.

Sevginin temelinde olan hoşgörü bize değişik gelse de anlaşma aşamasında iyi bir Poziz yon sunabilir. Engelli olan kişilere cezalandırma yöntemleri yanlış bir algıdır. Pekiştirme anlaşma uyum tutum ve zaman geçirilmeden ve açık bir biçimde yapılmalıdır. Çocuğa iletişimde olgun olmakla kazanılan her hangi neden yoksa bazen kendi haline bırakmak ve iyi bir gözetim altında tutmalıyız.

BEDENSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZ

İleri derecede geri zeka testleri yapılan çocuklara testlerde çıkan sonuçları göz önünde tutmalıyız . Bu bir defa da pek çok kavramı öğrenmelerinde prosödür olarak iyi izler. Bu nedenle kavramlar çocuğa düzenli olarak tek tek öğretilmelidir. Öğretmendir aile, Anne , baba olarak engelli olan çocuklarına iyi bir öğretmendir. Bir kavram iyice öğrenilmeden , bir konuyu tam bilmeden ise diğerine kesinlikle geçilmemelidir.

Kısa ve uzun olan bazı aktiviteler den yorulmalar olabilir. Bu durumda dinlenmek ve zaman vermek en iyisi olacaktır. Biz bu şekilde basit ve somut komutlarımızı iyice ezberleterek çocuk alıştırılmalıdır. Alıştırma , öğretme , kurallar tamamen soğukkanlılık ile değil de sıcak kanlılık lar ile olmalıdır. Olumsuzdan daha çok kelime seçiminde olumlu ifadeler ve sözler kullanılmalıdır. Acele ve telaşlı emirler kesinlikle yasaktır . Bu engelli olan bireye telaşlanma endişesi verebilir.

Bunun yerine sakin sevecen ile yaklaşarak iyi ifadeler kullanılmalıdır. İfade özgürlüğünüzü engelli olan anlayamayacaktır. Bu nedenle anlaşılır şekilde anlatmak ve olaya em pati ederek yaklaşmak tabi ki en doğru bir karar dır. Bu karar aşamasında olan zorlansa da sabır ile bunun üstesinden en iyi şekilde gelecek tir. İyi olan ise sonunda engelli bireylere faydalı olduğumuz için mutlu olduğumuzu göreceğiz sevgili dostlar..  Https://www.GungorenFm.Com ailesi olarak Engelli bireylere asla desteklerini bırakmamak üzere daima sizin leyiz..


Etiketler: , , , ,

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?